Wynajem w Hiszpanii? Ważna rada: żyj dobrze ze wspólnotą
Dobre relacje z sąsiadami są tu jeszcze ważniejsze niż w Polsce i są kluczem do klimatu, w którym naprawdę chce się żyć.

Jeśli chcesz wynajmować swoje hiszpańskie mieszkanie na okresy poniżej 30 dni, od początku tego miesiąca musisz posiadać zgodę wspólnoty mieszkaniowej, w której znajduje się nie nieruchomość. Aby wynajem był legalny, wniosek musi zatwierdzić 60% członków wspólnoty.
Nowe przepisy dotyczące rynku wynajmu krótkoterminowego weszły w życie 3 kwietnia. Wprowadzono nie tylko pewne ograniczenia i obowiązki wobec wspólnot mieszkaniowych, ale także kary za ich łamanie. Mówiąc wprost – właściciele nie mogą już samodzielnie decydować o udostępnianiu swoich lokali turystom.
Wspólnota może obecnie zaakceptować wniosek właściciela lokalu, ale zastrzec pewne warunki. Może odrzucić wniosek, albo zwrócić się do władz o interwencję, jeśli ktoś prowadzi wynajem krótkoterminowy bez wymaganego od niedawna zezwolenia.
Lepiej nie ryzykować
Wysokości kar dla właścicieli działających bez akceptacji wspólnoty wyglądają wręcz drakońsko. Za stwierdzenie faktu nieuzgodnionego wynajmu krótkoterminowego można otrzymać mandat w wysokości 30 tysięcy euro. Jeśli działalność nie zostanie zakończona mimo wezwań, kara może wzrosnąć nawet do 600 tysięcy euro!
Co trzeba zrobić?
Oczywiście sprawa jest możliwa do ogarnięcia, trzeba tylko zadbać o zgody i ich dokumentację. Kluczowy jest wniosek o zgodę do wspólnoty mieszkaniowej i – w przypadku zgody – pisemne potwierdzenie akceptacji. Następnie należy zarejestrować działalność turystyczną w lokalnym urzędzie i uzyskać licencję na wynajem krótkoterminowy. Numer licencji należy potem umieszczać we wszelkich reklamach i ogłoszeniach wynajmu swojego lokalu.
Nowe przepisy nie dotyczą wynajmu na czas dłuższy niż 30 dni. Kupując nieruchomość ( co roku na ten krok decyduje się kilka tysięcy Polaków) trzeba oczywiście wziąć nowy przepis pod uwagę. Rozsądne będzie także zweryfikowanie praktyki funkcjonującej w danej wspólnocie mieszkaniowej. W razie kontrowersji lub niepewnej sytuacji – warto rozważyć wynajem długoterminowy. Od negatywnej decyzji wspólnoty przysługuje odwołanie, ale – według prawników znających realia hiszpańskiego rynku – cała procedura może być długotrwała i nie gwarantuje powodzenia.